gmina stanin

breadcrumb Dzisiaj jest czwartek, 14 listopada 2019


 

ZMNIEJSZ KONTRASTWERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCH

 

 


Klub Seniora - Aktualności

 

AKTYWNE ŻYCIE SENIORÓW W GMINIE STANIN

 

Aktywny tryb życia pozwala zachować zdrowie i cieszyć się dobrą kondycją. Uprawianie sportu wpływa również pozytywnie na samopoczucie. Po zimowych zajęciach gimnastycznych w sali, nasi Seniorzy stawiają pierwsze kroki z kijkami do Nordic Walking na świeżym powietrzu. Pod czujnym okiem instruktorki Pani Joanny Smyk odbyły się treningi, które wywołały wiele radości wśród Uczestników. Krótki marsz z kijkami zaszczepił chęć do dalszego trenowania. Dla naszych Seniorów najważniejsze jest wspólne spędzanie wolnego czasu.

Po porannym spacerze wszyscy spotkali się na zajęciach rękodzielniczych, podczas których powstały ozdoby z filcu - sowy i matrioszki. Część osób zajęła się haftowaniem serwetek metodą krzyżykową. Pomysłodawczynią była Pani Elżbieta Nurzyńska, która pomagała Seniorom w pracy. Podczas wykonywania swoich dzieł Uczestnicy śpiewali piosenki oraz opowiadali dowcipy.

Natomiast piątkowe zajęcia muzyczne nie ograniczają się tylko do śpiewu. Seniorzy z wielkim entuzjazmem uczestniczą w tańcach przy akompaniamencie akordeonu. Pani Jolanta Skwarek muzyką z dawnych lat inspiruje uczestników do wspólnej zabawy.

Nowością w Klubie są zajęcia kulturalno- taneczne, które zawierają elementy układów choreograficznych, zumby i są świetną formą ruchu poprzez taniec.

Klub Seniora jest odskocznią od codziennych obowiązków i samotności, z którą boryka się wiele osób starszych. „Dobrze, że jest takie miejsce jak Klub Seniora . Możemy tu przyjść, pobyć wśród życzliwych ludzi, odpocząć (…) – mówi jedna z uczestniczek Klubu Seniora „Nadzieja” w Staninie.

 

1 1

2 1

3 1

4 1

5 1

 

OBCHODY DNIA FLAGI W KLUBIE SENIORA „NADZIEJA” W STANINIE 

 

Klub Seniora „Nadzieja” w Staninie to miejsce, w którym takie pojęcia jak „nuda” czy „samotność” nie istnieją. Klub to nie tylko spotkania przy herbacie, zajęcia gimnastyczne czy prelekcje prozdrowotne. Seniorzy korzystający z oferty naszego Klubu poznają nowe osoby i rozwijają swoje umiejętności. Dużą popularnością cieszą się warsztaty, na których wykorzystywane są zdolności manualne. Uczestnicy chętnie poznają coraz to nowe techniki tworzenia ozdób, które mogą zaprezentować dekorując wnętrze naszego Klubu. 

Pod przewodnictwem pani Elżbiety Nurzyńskiej i pani Wandy Klimek zostały wykonane flagi państwowe. 

Każdy uczestnik mógł zaprezentować swoje umiejętności rękodzielnicze. Z własnoręcznie wykonanymi chorągiewkami Klubowicze świętowali „Dzień Flagi”. Spotkanie upłynęło w radosnym wiosennym nastroju. Uczestnicy śpiewali pieśni patriotyczne oraz recytowali wiersze o tematyce narodowej. 

Wykład Pani Wandy Klimek obudził w uczestnikach wiele wspomnień i emocji, dotyczących obchodów świąt majowych, ich dzieciństwa oraz ówczesnej sytuacji politycznej Rzeczypospolitej. 

Nasi Uczestnicy potwierdzają, że jesień życia może być również czasem pełnym radości i spełnienia.

 

DSC00357 

DSC00339


 

 Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego przy Klubie Seniora w Staninie

 

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego działa w ramach projektu „Niesamodzielni i niepełnosprawni mają wsparcie w gminie Stanin” nr RPLU.11.02.00-06-0019/18. Działania: 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne / RPO na lata 2014-2020, funkcjonuje w Klubie Seniora w Staninie pod adresem Stanin 54. W wypożyczalni dostępny jest sprzęt:


1. Rotor rehabilitacyjny 3 szt.
2. Łóżko rehabilitacyjne 2 szt.
3. Wózek inwalidzki 3 szt.
4. Czwórnóg 4 szt.
5. Materac przeciwodleżynowy 4 szt.
6. Przenośny koncentrator tlenu 1 szt.
7. Pionizator 1 szt.


Celem działalności Wypożyczalni jest ograniczenie skutków niepełnosprawności i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych mieszkających na
terenie Gminy Stanin poprzez umożliwienie im szybkiego powrotu do aktywności fizycznej, społecznej i zawodowej oraz korzystania z różnorodnych form rehabilitacji. Wypożyczalnia realizuje swoje cele w szczególności poprzez nieodpłatne udostępnianie osobom niepełnosprawnym sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego. 

Osoba zainteresowana wypożyczeniem sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego składa pisemny wniosek na formularzu dostępnym w siedzibie Klubu Seniora w Staninie oraz w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Staninie. Warunkiem wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego jest przedłożenie zaświadczenia lekarskiego dokumentującego potrzebę korzystania ze sprzętu z określonym czasem użytkowania.


Osoby zainteresowane wypożyczeniem sprzętu zapraszamy do kontaktu:
GOPS w Staninie tel. 25 798-11-02, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub
Kierownik Klubu Seniora tel. 737-198-651, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

 

Załącznik: Regulamin Wypożyczalni

  


OTWARCIE KLUBU SENIORA

 

W dniu 17 lutego 2019r. odbyło się oficjalne otwarcie nowopowstałego Klubu Seniora w Staninie w ramach projektu „Niesamodzielni i niepełnosprawni mają wsparcie w Gminie Stanin”. Tego dnia przybyło wielu gości: przewodnicząca Rady Gminy Zofia Czubek i radni, nasi Seniorzy - uczestnicy Klubu, pracownicy GOPS w Staninie oraz koordynator projektu Pani Elżbieta Lipska.

DSC00058


Uroczystego otwarcia Klubu dokonał ks. proboszcz kanonik Zygmunt Głębicki z Parafii w Staninie, który po wspólnej modlitwie i powitaniu poświęcił wszystkie pomieszczenia w budynku.

DSC00055

Uczestnicy Klubu zaśpiewali Hymn Seniora, który sami przygotowali oraz zaprezentowali kilka wierszy opisujących życie senioralne. Pani Cecylia Goławska przekazała uczestnikom takie przesłanie:

„Dla sprawnej pamięci, twórczego myślenia,
Jest jedna recepta, której czas nie zmienia.
Chociaż lata szkolne wspominasz z humorem,
Musisz wciąż się uczyć, choć jesteś Seniorem.
Gdy systematycznie wiedzy poszukujesz,
Ćwiczysz swą aktywność i dobrze się czujesz,
Tworzysz cząstkę świata, co szybko się zmienia.
Ważne to co teraz, nie tylko wspomnienia(...)”.

DSC00092

Po oficjalnych uroczystościach nastąpiła wspólna zabawa z zaprzyjaźnionym zespołem Jarzębina Czerwona ze Stanina oraz tańce i wspólne śpiewy. Uczestniczka Klubu- Pani Regina Kachniarz z Wólki Zastawskiej zadeklamowała swój autorski wiersz. Nasze Seniorki przyniosły ze sobą ciasta własnego wypieku, którymi poczęstowaliśmy gości.

DSC00104


Na Klubowiczów czekają kolejne spotkania oraz zajęcia warsztatowe organizowane w Klubie tj. warsztaty rękodzielnicze, kulturalne, muzyczne, komputerowe oraz gimnastyka i spotkania z lekarzem. W przyszłości istnieje możliwość zmiany ilości godzin i rodzaju prowadzonych zajęć w zależności od upodobań uczestników.

DSC00113